TSUE organicza bankom możliwość do korzystania z prawa zatrzymania

law, justice, flag-6598281.jpg

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie, które zmienia sposób, w jaki banki mogą postępować w przypadku nieważnych umów kredytowych. Do tej pory, gdy umowa kredytu hipotecznego była nieważna z powodu nieuczciwych warunków, banki mogły wstrzymać zwrot pieniędzy do klienta, dopóki nie otrzymają zwrotu świadczeń lub gwarancji zwrotu. Jednak według nowego wyroku TSUE, banki nie mogą już tego robić, jeśli prowadzi to do utraty przez klienta prawa do odsetek za opóźnienie płatności.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 2023 r. (C-28/22) potwierdził w sposób wyraźny, że

art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 w związku z zasadą skuteczności należy interpretować w ten sposób, iż stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą w sytuacji gdy umowa kredytu hipotecznego zawarta przez przedsiębiorcę z konsumentem nie może już pozostać wiążąca po usunięciu nieuczciwych warunków zawartych w tej umowie, przedsiębiorca ten może powołać się na prawo zatrzymania umożliwiające mu uzależnienie zwrotu świadczeń otrzymanych od tego konsumenta od przedstawienia przez niego oferty zwrotu świadczeń, które sam otrzymał od tego przedsiębiorcy, lub gwarancji zwrotu tych ostatnich świadczeń, jeżeli wykonanie przez tego samego przedsiębiorcę tego prawa zatrzymania powoduje utratę przez rzeczonego konsumenta prawa do uzyskania odsetek za opóźnienie od momentu upływu terminu nałożonego na danego przedsiębiorcę do wykonania świadczenia po tym, jak przedsiębiorca ten otrzyma wezwanie do zwrotu świadczeń zapłaconych mu w wykonaniu tej umowy.

Powyższy wyrok blokuje zatem możliwość podnoszenia prawa zatrzymania przez Banki w procesie o ustalenie nieważności umowy frankowej i zapłatę.